Místo bezohledného kácení alejí si stačí nasadit žluté antireflexní brýle Doporučený

Aleje kolem silnic jsou nádhernou ozdobou krajiny Aleje kolem silnic jsou nádhernou ozdobou krajiny snímky: Marcela Klemensová - Arnika

Stále častěji se ozývá z médií názor, že za životy řidičů mohou často stromy kolem silnic a měly by se tudíž vykácet aleje kolem nich.Nechci rozhodně zlehčovat i nebezpečí při průjezdu alejí či lesem za  slunečného dne. Zvláště když je podzim a všude k tomu ještě blýská opadané listí. Tam ale stačí nasadit si žluté antireflexní  brýle za cca 250 Kč (nikoliv pouze sluneční) které zamezí oslnění. Mnozí řidiči si je již kupují kvůli oslnění v noci od protijedoucích aut. Stejně ale zamezí i oslnění sluncem při jízdě proti zapadajícímu slunci i proti jeho blikání v lese či v aleji. Rozhodně by bylo rozumné zavést tyto brýle jako povinnou výbavu do aut. Pak by bylo po problémech. Nepíši článek kvůli reklamě na ně, ale abych zamezila zbytečné nezodpovědné a pro stromy živozunebezpečné úvaze mnohých poslanců, že haváriím zamezí pouze vykácení alejí.  Zřejmě si ve svých rychlých autech neuvědomují, že silnice používají i chodci a cyklisté, kterým je velmi příjemný letní stín tromů kolem silnic.  Zkusil si  někdo z nich jít alespoň hodinu holou krajinou po asfaltové silnici s pálícím letním sluncem nad hlavou? Také  asi nejezdí na běžných okreskách v zimě, kdy jsou stromy mnohdy jediným vodítkem kudy silnice vedou neboť patníky a tyčky jsou zaváty po průjezdu pluhů a po chvíli sněžení je všude jen bílý koberec. Nehledě k tomu,  že stromy podél silnic jsou prostě nádherné a čistí tolik poničený vzduch exhalacemi stále většího množství aut. 

 Na zavátých okreskách je každá alej pro řidiče štěstím 

Zbývá rovněž otázka proč řidiči v zatáčkách končívají ve stromech. Není to jen proto, že tam strom stojí, ale že nepřibrzdí.  Zvláště v zimě na kluzké silnici. Poslanci loni schválili novely několika zákonů, které jsou klíčové pro účast veřejnosti v rozhodování o životním prostředí. Změny s sebou přináší novinky v oblasti ochrany dřevin před nesmyslným kácením kvůli stavbám i v případě adekvátní náhradní výsadby. Buďme tomu rádi a nepřidávejte novelu o kácení stromů kolem cest. Při pobytu ve Finsku na universitě jsem žasla jak nové ústavy mají kolem sebe vysoké stromy jakoby tam stály odjakživa. Bylo mi vysvětleno, že architekti navrhují nové projekty tak, aby co nejvíce stromů ponechali stát a vyhnou se jim při budování nových budov. U nás když stavějí panelák vykácejí celé plochy zeleně a po dobudování domů teprve nasázejí do mezer malé stromky a to ne vždy. Přitom v té změti betonu je každý strom, který při stavbě nezničí pro obyvatele oázou klidu. Viz obrázek níže. 

Proto prosím chraňme každý strom a to nejen u cest. I v lesích neničme při kácení celé plochy mechů a malé stromky těžkou technikou není-li to  opravdu nutné. Stromy dělají krajinu krásnou a čistí vzduch.

Číst 9381 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %